mahmutcan.com.tr logo
PAYLAŞ
AŞAĞI KAYDIR
Blog Yazıları
//Mahmut CAN

Mahmut CAN Kimdir, Neler Yaptı, Ne Yapabilir?

ETİKETLER : Mahmut

Mahmut CAN Kimdir?

Mahmut CAN kimdir sorusu bazen kısa bir şekilde cevap verilmesi gereken bir sorudur fakat kısa açıklamak kolay değildir çoğu zaman. Şu şekilde kendimi tanıtmak istiyorum;


Adana’da doğup ilk öğretim, lise eğitimini burada tamamlayıp, üniversite eğitimi için İzmir’e taşınıp, bu süreçte birçok gönüllü faliyetlerde aktif rol üstlenip, etkinlikler, organizasyonlarda operasyonel süreçlerde bulunup daha sonra profesyonel yaşamına yine İzmir’de devam eden biriyim. Seyahat etmek ve teknoloji adeta benim için bir tutkudur. Kitap okumayı severim. Konu ayırt etmeksizin araştırma yapmaya bayılırım. Kısaca, ben her zaman gelişimden yanayım.


Mahmut CAN Neler Yaptı?


Profesyonel yaşamımdan önce yaklaşık olarak 3 yıl gönüllü çalışmalarım oldu. Profesyonel olarak yaklaşık 4 yıldır çalışmalarıma devam ediyorum. Bunun 1 yılı Eagle Reklamcılık’ta İş Geliştirme, 2.5 yılı 90Pixel’de Proje Yöneticiliği son 6 ayı Proje bazlı danışmanlıklar olarak söyleyebilirim. Özetlemek gerekirse;

Web, mobil ve sass projelerde, proje yöneticisi olarak çalıştım. Yaratıcı, geliştirici bir ekibin parçası olarak, nasıl çalışacağımı ve son kullanıcılar için nasıl kaliteli ürünler üretileceğini tecrübe ettim. Ayrıca proje yönetimi danışmanlığı da yaptım. Proje yöneticiliğini yaptığım bazı projeler; MobaTR, Mobarunes, Yazıyorum Pro, Tofaş Network, Tofaş Wiki, Kuka.la, Roadmark, Plaka.io.MobaTR ve MobaRunes projelerini başından sonuna kadar, tüm operasyonel süreçler de dahil proje yönetimini gerçekleştirdim. Twitch, YouTube yayıncılarıyla projelerimiz için doğrudan veya dolaylı olarak birçok kez iletişim kurdum. Bu süreçte, Vestel, Vodafone gibi büyük markalar ile kampanyalar yaparak milyonlarca oyuncu ile buluşturulmasına katkıda bulundum. Bu şekilde, influencer, içerik üreticileriyle oyuncular arasında sürdürülebilir bir platform kurulması sağlandı.

Tofaş Networking projesini başından sonuna kadar, tüm müşteri ilişkileri de dahil proje yönetimini gerçekleştirdim. Proje yöneticisi olarak, proje mockuplarını, flow chartlarını, planlamasını ve dokümantasyonu hazırladım. Yazılım ekibi yönetimi, oyunlaştırma, test gibi görevleri yerine getirdim. Bu süreçte, dünyanın en saygın iş ödülleri olarak kabul edilen Stevie Awards for Great Employers'da Tofaş Akademi Silver ödül almaya hak kazandı.

Heyecan verici, eşsiz bir proje yaratma tutkum, çalışma isteğimi artıran şeydir. Projeler ile ilgili detaylı bilgiler için Portfolyo sayfamı inceleyebilirsiniz.

Bunların aksine son 6 yılda operasyonel süreçlerini yönettiğim birçok etkinlik, organizasyon ve konferans yapıldı. Aşağıdakiler, bu deneyimlerinden sadece bazılarıdır. 

UNICEF'te şehir kolaylaştırıcısı olarak görev aldım. Belediyeyle iş birliği yaparak İzmir'deki Çocuk Dostu Şehirler projesini yönettim. Bu projede “gençlerle, çocuklarla iletişim” ve “belediye ile iş birliği içinde organizasyon ekibi yönetimi” deneyimi yaşadım.

Let’s Do It Mediterranean hareketinin İzmir Koordinatörü olarak, tüm paydaşlara toplu bir şekilde harekete dahil olmaları için ilham verdim. Bunu başarmak için kritik eylem, tüm öğrenci kulüpleri, dernekleri ile iletişim, sponsorluk bulma, yerel medya ilişkileriydi. Bu deneyimler liderlik becerilerimi geliştirmeme ve son derece stresli koşullar altında çalışmayı öğrenmeme yardımcı oldu. Ayrıca topluluk yönetimimi, uluslararası koordinasyon becerilerimi geliştirmeme yardımcı oldular.  

Gönüllü deneyimi ile ilgili detaylar için tıklayın, Etkinlik ve Konferans deneyimlerim için bu sayfamı inceleyebilirsiniz.

Mahmut CAN Ne Yapabilir?

Yukarıda bahsetmiş olduğum deneyimlerimden yola çıkarak, dijital platformlar için neler yapabileceğimi 4 ana başlık altında toplamakta fayda var. Bunlar Proje Yönetimi, Ürün Yönetimi, Dijital Pazarlama ve Kullanıcı Deneyimidir.

Mahmut CAN ve Proje Yönetimi

Bir projenin başarılı bir şekilde başlatılması, planlanması, tasarlanması, yürütülmesi, takibi, kontrol edilmesi ve kapatılmasına kadar geçen süreci yönetebilirim. Proje yönetimi yeteneklerim, liderlik, iletişim, zaman yönetimi, risk yönetimi, planlama, müzakere ve konu uzmanlığımdır. Daha sonraki yazılarımda bunlarla ilgili açıklamalara değineceğim.

Proje Yönetim Aşamalarım

Projenin akış diyagramlarının, mockupların çıkartılması, projenin dokümante edilmesi.

Proje zaman planlamasının yapılması ve takip edilmesi.

Durum raporlarının hazırlanması, proje ekibinin koordinasyonunun sağlanması, yönetimi.

İş geliştirme için strateji belirlemesi, dijital marketing işlemlerinin kurgulanması, müşteri ilişkileri, operasyonel süreçler.


Mahmut CAN ile Ürün Yönetimi

Orkestra şefi gibi çalışarak, bir ürünün vizyonu oluşturur, stratejisini tanımlar, hem şirket hedeflerini hem de kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak bir yol haritası geliştirebilirim. UX tasarımı ve ürün bilgisini derinlemesine anlar, ürünün markalaşma sürecine kadar gerekli stratejilerini hayata geçirebilirim. Ürün yönetimi yeteneklerim, sunum, sektör bilgisi, tasarım, kullanıcı deneyimi, değişime ayak uydurma, hikaye yazabilme, sözel ve yazılı iletişim, liderlik, stratejik düşünme, proje yönetimi, çözümsel yaklaşım, modelleme, analiz, test ve raporlama.

Ürün Yönetim Aşamalarım, Başından Lansmana

Fikrin ortaya atılması, sektör analizi, prototipin hazırlanması, potansiyel müşterilerden geri bildirim alınması, pazarlama stratejilerinin oluşturulması, ürünün sunumu, proje ekibine verilecek geri dönüşler, testler, lansman.

Dijital Pazarlama'da Mahmut CAN Etkisi

Bi şirketin ürünlerini, hizmetlerini tanıtan pazarlama kampanyaları geliştirebilir, optimize edebilir, sosyal medyaları yönetebilir, medya stratejileri oluşturur, içerik yazabilir, dijitalde marka bilinirliğinin artırılmasının yanı sıra web sitesi trafiğinin artırılması ve potansiyel müşteri edinilmesinde aktif bir rol alabilirim. Dijital pazarlama yeteneklerim, seo, sem, tasarım, video, stratejik düşünme, içerik üretimi ve pazarlaması, veri analizi, site ölçüm araçlarının kullanımı, veri analizi, e-posta pazarlama bilgisi, ücretli, ücretsiz araçların bilgisi ve kullanımı.


Mahmut CAN ile Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi (UX), son kullanıcının, neye ihtiyaç duyduklarını, neye değer verdiklerini, yeteneklerini ve sınırlamalarını derinlemesine anlamaya odaklanır. Ayrıca, projeyi yöneticisi iş hedeflerini de dikkate alır. UX en iyi uygulamaları, kullanıcının ürününüzle ve ilgili hizmetlerle etkileşiminin ve algılarının kalitesinin artırılmasını sağlar. Bunları belirttikten sonra yaptığım süreçler onlarca A/B testiyle başlayıp, derinlemesine analiz ile kullanıcıların deneyimini arttırmaya yöneliktir.

Uzun Lafın Kısası Mahmut CAN olarak;

Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışı müşteriler için geliştirilen web, mobil, sass proje yönetimi, ürün yönetimi, dijital pazarlama gibi naçizane tecrübelerimi aktaracağım yazılar serimin birincisiydi. Tabi bu yazımda öncelikle kim olduğumdan bahsettim. Diğer yazılar alanla ilgili olacak. Bu alanlara ilgi duyanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Gelecek yazı: Mahmut CAN için Proje Yönetimi Nedir, Proje Yöneticileri Ne Yapar?

En Kısa sürede yeni yazımı yayınlayacağım. Yazı serileri yayınlandığı anda haberdar olmak isterseniz e-mail bültenine kayıt olabilirsiniz. Ayrıca yazıyla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum. Aşağıdan yorum yapabilirsiniz.

  • 118
  • 0
YORUM YAP

01. Hakkımda

proje yönetimi
Mahmut Can Kimdir?

Web, mobil ve sass projelerde yönetici olarak çalıştım. Yaratıcı, geliştirici bir ekibin parçası olarak nasıl çalışacağımı ve son kullanıcılar için modern ve kaliteli ürünler üretmeyi tecrübe ettim.

02. Kategoriler

03. Etiketler

04. Son Yazılar

PROJE FİKRİN Mİ VAR? BİRLİKTE İNŞA EDELİM.

İLETİŞİM
KAPAT