mahmutcan.com.tr logo
PAYLAŞ
AŞAĞI KAYDIR
Ana Sayfa

Plaka.io

Plaka.io Projesi

//Plaka.io

Proje Detayı

Plaka.io, trafikteki yanlışlıklar, sürücünün olumlu veya olumsuz davranışını diğer sürücülerle paylaşmak ve araç sahibini buna göre uyarmak için geliştirilmiş mobil uygulamadır.
01.

Plaka.io Mobil Uygulaması Nedir?

Plaka.io, trafikte yapılan hataları düzeltme açısından insanlara rehberlik etmektedir. Evlerimizden çıktığımız ve diğer insanlarla mecburen aynı alanı paylaşmak zorunda olduğumuz alanlardan birisi de trafiktir. Burada insanlar birbirlerine yabancı ve hepimiz ortak bir sistemi kullanmaya çalışıyoruz. Eğer herkes doğru düzgün kullanırsa bu sistemi o zaman hayat, medeniyete dönüşmeye başlıyor. O zaman hayat akıyor, trafikte sıkıntı yaşamıyoruz. Fakat şöyle bir durum var herkeste ideal davranmıyor.

Plaka.io projesi, buna çözüm olması, insanlara fayda sağlayacağı inancıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirilmiştir. Uygulama çok basit. Her arabada var olan şey plaka üzerinden geliştirildi. Plakayı giriyoruz, yazmak istediklerimizi yazıyoruz. O Plakanın sahibi ve geri kalan herkes plakayla ilgili yazılan her şeyi görebiliyor. Proje geliştirme aşamasından başlayarak çok güzel geri bildirimler ve destekler alındı. Proje yöneticiliğini yaptığım diğer projelerin bazılarını mahmutcan.com.tr/portfolyo sayfasından inceleyebilirsiniz. Proje yönetici olarak görevlerimi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Plaka.io Mobil Uygulaması Neden Geliştirildi?

Düşünün, hepimiz arabalarımızın içinde mahsuruz bir iletişim, etkileşim yok trafikte. Yanından geçtiğimiz arabaya bir şey söyleyemiyoruz. Söyleyecek şeylerimiz olabilir. Örnek olarak, engellilerin rampalarının önüne park etmeler, yasak yerlere park etmeler ya da bir arabayı görüyorsun arkasına öyle güzel özlü söz yazmış ki gerçekten saygı demek isteyebiliyoruz. Alkışı hak ettin helal be demek isteyebiliyoruz. Ama diyemiyoruz. Hepimizin inanılmaz anlatabilecek anektotları var. Trafikle ilgili doluyuz. Keşke yolu olsa da bunları aktarabilsek karşı tarafa dediğimiz anda proje fikri ortaya çıkmıştı. Bizde böyle düşünerek plaka.io projesi uygulama fikri geliştirdik.

Uygulamanın Amacı Nedir?

Plaka.io projesinin amacı aslında iletişim başlatmak. Hepimizin söyleyecek bir şeyleri vardır. İyi şoförler veya kötü şoförler hakkında. Mesela örnek vereyim. Alışveriş merkezine gittiğinizi varsayalım. Otoparkta sürücü 2 araçlık park etmiş resmen. O anda o araç sahibine yazmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın amacı nedir diye. Böyle yaşam tarzı var mı diye haykırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin en doğru yolu her gün kullandığımız mobil cihazlar ile ulaşabilmek. Gördüğümüz gibi önemli bir işi görüyor sokakta. Trafiği ve trafikle alakalı bütün kültürün nihayet ağzı dili oluyor. Herkes fahri müfettişlik hazzını yaşayabiliyor.

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanımı Nasıldır?

Plaka.io kullanıcı deneyiminde harikalar yaratmak için uygulamanın kullanımını çok basit tutmuştur. Şu anda anlattığım uygulama sayılmaz, dünyanın en basit projesi. Plakayı yaz, altına yorumunu yaz ve gönder. İstersen yoruma görselde ekleyebiliyorsun. Yeni teknoloji keşfetmiyoruz, hazır teknolojiyi kullanmanın çok sade ve basit yolu. Plaka.io ile istediğin plakaları takip edebilirsin. İster kendi plakanı ister arkadaşlarının plakalarını takip edilecekler listesine ekle onlarla ilgili yeni bir şey olduğu zaman hemen bildirim gelsin. Ne oluyor ne bitiyor haberin olsun.

Hukuka Uygun Mudur? Plaka Filtre Sistemi Var Mı?

Plaka.io projesi, plakaların varlığı ve paylaşımının Türkiye'de yasal durum olduğunu yaptığı araştırmalar ve hukuk danışmanlarından aldığı tavsiyelerle netleştirmiştir. Hukuk danışmanları tüm yasal süreçleri incelemiş ve bize bildirmiştir. Bunları da yasal kullanıcı sözleşmesi olarak ortaya çıkarmıştır.

Hakaretleri ve küfürleri engellemek için onay süreci geliştirilmiştir. Mobil uygulamanın filtre sistemi ile yapılan yorumlar belirli süzgeçlerden geçerek onaylanır. Önce yorumlar yapılır, daha sonra gözden geçirilir. Küfür hakaret, cinsel içerik içermezse, kabul edilir ve yorum yayınlanır. Uygunsuz veya rahatsız edici içeriğe sahip yorum bulunursa, ilgili yorum silinir. Uygulamada, insanların isimleri asla hedeflenmez. Plakaları yorumlanır. İşte plaka.io projesi dayandığı temel ilkeler budur.

Apple Store Politikaları ve Plaka.io Projesi Güncellemesi

Proje kısa sürede onbinlerce indirme sayısına ulaştı. Çok fazla teknoloji ve uygulama sitelerinde haberleri yapıldı. Geri dönüşler doğrultusunda geliştirilmeye devam edildi. Plaka.io projesi daha sonrasında güncelleme yapmak istenildiği zaman Apple store politikalarını aykırı uyarısı aldı. Böylece güncelleme yapılması engellenmiş oldu Apple store için. Yapılan görüşmeler neticesinde ne yazıkki güncelleme yapılmasına izin verilmedi. Böylece farklı iş modellerine gidilerek plaka.io projesi tasarımının tamamı yenilendi.

PROJE YÖNETİCİ OLARAK NE YAPTIM?

Plaka.io projesi yöneticisi olarak , proje planlama ve dokümantasyonu hazırlama, içerik ve iş süreçleri yönetimi, yazılım ekibi yönetimi, markalaşma, pazarlama stratejileri ve uygulaması, SEO yönetimi, reklam yönetimi vb. görevleri yerine getirdim.

PROJEYİ GÖRÜNTÜLE
PROJE FİKRİN Mİ VAR? BİRLİKTE İNŞA EDELİM.
İLETİŞİM
KAPAT